Balanční cvičení
K čemu je dobrá rovnováha?
Napadá mě spousta argumentů. Je důležitá třeba při běhu. Rovnováha je totiž o spolupráci malých svalů (např. v kotníku, kolenou, kyčli...) s těmi velkými. O zpevnění. O zapojení středu těla. Hodí se tedy na běh, bruslení, pro jachtaře, surfaře, skateboardisty, lyžaře, pro badmintonisty.. Pro "obyčejný " život.
jak zlepšit rovnováhu?
Cest ke zlepšení rovnováhy je hned několik. Funkční posilování s vahou vlastního těla. Ať již obecně mluvíme o zpevňování a vyrovnávání disbalancí nebo o specifickém tréninku zaměřeném na konkrétní svalové řetězce, pro konkrétní sport. Všechna tato cvičení ale budou vycházet z posilování středu těla, tzv. CORE, ze kterého zkrátka vše vychází. Ale nenechte se mýlit - střed těla není "tupé" posilování břicha a sixpacku. To co dobře vypadá, nemusí být funkční.
A co takhle balanceboard?
Prkno a válec. Moje oblíbená pomůcka. Tahle dvojka vám dokáže zvednout náladu, hladinu adrenalinu i endorfinů a velmi brzy zapomenete, že vlastně cvičíte. Bezvadné je do tréninku s balanceboardem zapojit děti, kamaráda, partnera, protože v tu chvíli se stává celé cvičení společnou výzvou. Balanceboard podporuje soustředění, zlepšení mobility, zapojení středu těla i mnohých svalů, o kterých ani nevíte, že je máte. A když je objevíte, ještě je fajn je použít, abyste se na prkně udrželi. Kromě jiného si tímto cvičením zlepšíte, překvapivě, i flexibilitu.
Děti a balanceboard
Děti ho milují. Je to výzva, je to cool. A když trochu oprášíte své umění z tanečních (nevadí, že jste partnerce/partnerovi tehdy šlapali na nohy a připadali jste si jak největší dřevo) a dáte průchod fantazii, můžete společně se svými dětmi vytvářet jednoduché sestavy do rytmu muziky. Leckdy se budete divit, co vaše děti vymyslí. A s jakým nápadem přijdou. To potom zapojíte ve velké míře i svaly bránice. Smíchu nebude pomálu.. Nemluvě o společně stráveném čase, který má smysl. Velký smysl.
Balanceboard zvládne i začátečník
Balanceboard zvládne každý. Osmiletý cvrček i šedesátiletý mudr(c). Pro začátečníky je tohle prkno výzva. Pro pokročilé pak existuje milion variací, jak si trénink opravdu okořenit. A tak vás to neomrzí. Můžete si nastavit i trénink kondiční, kdy jeden, dva (či tři i čtyři) dny poté cítíte každý sval svých dolních končetin. Prioritně třeba musculus gluteus maximus (čti pr..l).
Chcete-li tedy běhat například po lodi jako kapitán Jack Sparrow, skočte na balanceboard a naučte se k tomu pár funkčních cviků na CORE. Chcete-li se vyhnout zranění nebo přetížení při běhání, udělejte to samé. Kompenzace a předcházení zraněním jsou cestou k úspěchu. Mám to léty odzkoušené. A budete se cítit fajn. Minimálně jen proto, že se hýbete. Protože hormony štěstí po cvičení prostě fungují.