Využití virtuálního kouče v hodinkách Huawei Watch GT Runner

02.12.2022

Jako aktivní běžkyni a kondiční trenérku mě právě téma chytrého virtuálního kouče v hodinkách velmi zaujalo. A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že neustále někomu, každý den, vymýšlím tréninky, sama pak také denně sportuji a tak dost ocením, pokud mi "někdo" trénink nastaví. A za druhé - sice už nějakou dobu běhám, ale samotný běh nikdy nebyl moje jediná aktivita a priorita, proto tam mám ještě své výkonnostní cíle. A nyní je na ně konečně čas. A tak myšlenka kouče, kterého mám vyloženě po ruce, mě dost nadchla.

Propojení hodinek s telefonem je naprosto bez problémů. I nastavení základních funkcí. Dodávám, že nemám telefon Huawei. Přesto je vše intuitivní. U virtuálního kouče pak můžete vybírat z hezké nabídky svých cílů - od kratších distancí, až po ty dlouhé. Fajn je, že se s koučem můžete "domluvit". Nastavíte si dny, kdy byste chtěli běhat, ale pokud se v týdnu něco změní, můžete si tréninkový den změnit, případně trénink vynechat. Ale vynechávat se vám nechce, protože nad sebou najednou vnímáte tu kontrolu. Pomyslný trenér je taky trenér a vy ho nechcete zklamat, že?

Chytrý trenér je bezpochyby určen lidem, kteří se v běhání chtějí zlepšit a posunout. Od úplného začátečníka, po aktivního běžce, který touží vylepšit svůj čas. Pokud si v aplikaci nenastavíte úplně nereálný cíl, věřte, že pro vás trénink s koučem bude zábavou i motivací. Navíc vás aplikace do nereálného nastavení cíle ani nepustí. Skrz úvodní krátký dotazník totiž nabídne, jak těžké bude vašeho snu dosáhnout. A během prvních zahřívacích a rozjezdových běhů navíc lépe rozezná vaši kondici a v reakci na ni pak upravuje tréninky z týdne na týden. Nedostanete tedy rozepsaný třeba tříměsíční plán, ale trenér ze zaznamenaných statistik upravuje následující tréninky. Zároveň vás průběžně informuje o stavu vašeho plánu, o vašem zlepšení nebo reaguje na to, když trénink nedodržujete.

Pro každého člověka, který se vyloženě nepohybuje ve světě sportu a dostatečně nerozumí fyziologii, nastavení tréninku a srdečních zón, je právě chytrý kouč v hodinkách ideální volbou. Srdeční zóny vám s přibývajícími tréninky vyladí "na tělo" a brzy pochopíte při jakých tepových frekvencích spalujete tuky a trénujete obecnou vytrvalost a kdy už pálíte cukry a jdete do tréninku kondice. Leckdy totiž člověk jen neví, že běhá příliš rychle a pak jeho výkonnost neroste dle plánu nebo nehubne, dle představ. Přesně tohle vám kouč v hodinkách vyladí. Skvělá zpráva pro výkonnostnější běžce je, že pokud své srdeční zóny znáte, můžete je v hodinkách rovnou nastavit ručně. A pak se už jen stačí rozběhnout.

Chcete-li mít z běhání radost, chcete-li mít progres, chcete-li být motivováni a najít správný směr a postup, pak neváhejte a pořiďte si tyto vyladěné hodinky s chytrým virtuálním koučem. Má to smysl. Navíc dopodrobna zpracované výsledky po doběhnutí vám pomohou pochopit, jak trénink funguje a dozvíte se zajímavé informace k tréninku.